Kreatin

Co je kreatin?

Po stránce složení je kteatin sločeninou loučenina glycinu, methioninu a argininu. Jedná se o přípravek, určený sportovcům a lidem s aktivním pohybem. Lidské tělo obsahuje okolo 120 g kreatinu. Drtivá většina kreatinu se vyskytuje ve svalech a tělo ho spotřebuje koloem 2 g denně. Je velmi populární mezi sportovci, jelikož zvyšuje krátkodobý výkon. Nejčastěji se využívá v silových a rychlostních disciplínách.

Kdy brát kreatin? Co vlastně umí?

  • Výrazně zlepšuje především krátkodobou fyzickou sílu
  • Zlepšuje regeneraci svalů
  • Oddaluje svalovou únavu
  • Zlepšuje funkci mozku

Kreatin také bývá předepisován doktory při léčení Parkinsonovy choroby, svalové distrofii  nebo sklerózy.

Dávkování kreatinu

Správně dávkování kreatinu je pro jeho účinnost zásadní. Dávkování kreatinu se dělí na 2 fáze - nasycovací a udržovací. Liší se nejen množstvím dávky, ale také počtem dávek denně. Velikost dávky záleží na hmotnosti uživatele, lze ji jednoduše spočítat.

Nasycovací fáze

Jedná se o první fázi příjmu kreatinu, trvá cca týden. Doporučuje se dávka kolem 0,3 g na 1 kg hmotnosti sportovce. Průměrná dávka se tak pohybuje mezi 20 až 25 gramy. Doporučujeme dávkovat čtyřikrát denně s polečně se sacharidovým nápojem. Ten efektivně  zvyšuje účinnost dávky

Udržovací fáze

Dávka se v této fázi razantně sníží, až desetinásobně - cca 0,03 g na 1 kg hmotnosti sportovce. Dávka se pohybuje kolem 3 gramů. Stačí užívat jednou denně. Stejně jako u nasycovací fáze se doporučuje doplnit dávku sacharidovým nápojem.

 

Kreatin monohydrát

Jedná se o jeden z nejstarších kreatinů na trhu.Jeho účinnost již byla potvrzena mnoha studiemi. V porovnání s novějšími formami kreatinů je minimálně stejně účinný a navíc příliš nezatíží vaší peněženku. Z pravidla se jedná o 100% kreatin, který neobsahuje žádná zbytečná aditiva ani barviva. Pokud se celkově v suplementech příliš nevyznáte, rozhodně zvolte kreatin monohydrát, nešlápnete vedle.